Domov / Bonsai / Vonkajšie bonsaje / Morus alba

Morus alba

(7)
Morus alba

Pravlasťou moruše, teda jej čierne odrody, je zrejme Ázie, oblasť dnešného Iránu a Afganistanu. Už v staroveku ju však poznali aj Egypťania, Rimania a Gréci. Po Európe sa rozšírila snáď už v šiestom storočí. Biela odroda morušovníka však pochádza z Číny a Kórey. V Európe sa začala pestovať až v šestnástom storočí, zvlášť pre hodvábnický priemysel. Severná Amerika je domovom červenej moruše, ktorá sa však v Európe pestuje len zriedka. Za samostatný druh býva tiež niekedy považovaný morušovník trnavský, kríženec bližšie neurčeného pôvodu, ktorý sa pestuje na Morave a Slovenskom viac ako 200 rokov.
Opadavé stromy s rôznymi listami
Morušovníky sú opadavé neskoro pučiace stromy, niekedy aj kríky, pre ktoré je typická premenlivosť tvarov listov, ktoré sú vajcovité až nepravidelné, troch až pětilaločnaté. Dospelé jedince dosahujú výšky 8 - 12 metrov a majú obdivuhodnú regeneračnú schopnosť, ktorá zaručuje ich dlhovekosť. Moruše čierna je strom so šedým kmeňom a červenohnedými vetvami, ktoré dosahujú počas intenzívneho rastov žltkasto šedej farby. Moruša biela má šedohnedý kmeň aj konáre.
Moruša ako potrava pre húsenice
Táto odroda moruše sa po Európe rozšírila predovšetkým vďaka pestovaniu priadky morušovej. Neskôr začalo jej pestovanie upadať vďaka zavádzaní výroby syntetických hodvábnych vlákien, ale tiež vďaka rozšíreniu škodcov, ktorí jej listy spásalo s rovnakou chuťou ako húsenice priadky. Práve moruše biela je najvhodnejší potravou pre húsenice hedvábníka. Po listoch čiernej moruše pradú hodváb iba strednej akosti.
Maruše ako liek aj farbivo
Moruša však nie je len vhodnou potravou pre húsenice priadky, ale tiež obľúbeným liečivom. Už v staroveku bola využívaná ako liek podporujúci trávenie a s antibiotickými vlastnosťami. Farbil sa jej pomocou ale aj víno. V strednej Ázii ju odnepamäti ľudia sušili a mleli na hladkú múku, ktorú pridávali do cesta. Moruša im nahrádzala cukor.
chutné ovocie
moruše Moruša je však aj veľmi chutným ovocím. Z jej plodov možno pripravovať šťavu alebo sirup, môžu sa ale tiež nakladať ako kompót. Z bielych plodov sa vyrába mušt medové chuti. Známe je však i víno


Výrobkov na stranu: 24 48 108 Tretinová galéria Malé riadky
 Názov Cena
Vonkajšie bonsai -Morus albumy - moruše Vonkajšie bonsai -Morus albumy - moruše Kód: 891-VB23-1436
Pripravené na odoslanie
387,73 €
Detail
Vonkajšie bonsai -Morus albumy - moruše Vonkajšie bonsai -Morus albumy - moruše Kód: 891-VB23-1438
Pripravené na odoslanie
387,73 €
Detail
Vonkajšie bonsai -Morus albumy - moruše Vonkajšie bonsai -Morus albumy - moruše Kód: 891-VB23-1434
Pripravené na odoslanie
387,73 €
Detail
Vonkajšie bonsai -Morus albumy - moruše Vonkajšie bonsai -Morus albumy - moruše Kód: 891-VB23-1437
Pripravené na odoslanie
387,73 €
Detail
Vonkajšie bonsai -Morus albumy - moruše Vonkajšie bonsai -Morus albumy - moruše Kód: 1062-VB23-4859
Pripravené na odoslanie
387,73 €
Detail
Vonkajšie bonsai -Morus albumy - moruše Vonkajšie bonsai -Morus albumy - moruše Kód: 1062-VB23-4858
Pripravené na odoslanie
387,73 €
Detail
Vonkajšie bonsai -Morus albumy - moruše Vonkajšie bonsai -Morus albumy - moruše Kód: 1072B-VB24-102
Pripravené na odoslanie
387,73 €
Detail
Výrobkov na stranu: 24 48 108
 Názov Cena